Już przeszło rok temu przekroczyliśmy magiczną liczbę 100 zorganizowanych przez nas kursów sushi. Dziś próbując przypomnieć sobie ten wyjątkowy czas wyciągamy stare zdjęcia z dnia, kiedy to Gacek i Paweł przyrządzili przeszło 100 różnych rodzajów tej japońskiej potrawy!

O Futo maki piszą krótko. Po japońsku. Bez zbędnych tłumaczeń, prosto i zwięźle. Poniższy przepis dedykowany jest zatem tym z Was, którzy o sushi wiedzą już dość dużo, a podstawowe formy są w stanie wykonać bardzo dobrze.

Redakcja

FutomakiMaki znaczy po japońsku tyle co rolować lub roladka. Chu to średni, czyli „średnia” roladka, w Polsce jednak ten rodzaj maki nazywany jest błędnie Futo.

W Japonii Futo maki (futo = „gruby”), to rodzaj sushi o wyjątkowo dużej średnicy i aby je zrobić często musimy „przedłużyć” arkusz nori o połowę. Robimy to doklejając do krótszego boku dodatkowe pół arkusza, w ten sposób otrzymujemy pasek o długości 1,5 arkusza.

Składniki:

Sposób przygotowania:

 1. Przygotuj ryż do sushi
 2. Shitake pokrój w plasterki.
 3. Ogórek dokładnie umyj, pokrój w cienkie paski, usuń koszyczki nasienne.
 4. Łososia pokrój w cienkie paski.
 5. Przygotuj ciasto na tamago, wylej na patelnię jedno warstwę i smaż z jednej strony.
 6. Na stole lub drugiej macie połóż naleśnik tamago.
 7. Na naleśnik połóż łososia i delikatnie go zawiń, następnie ogórka, pokrojonego grzybka, pasek kanopy, po każdym składniku delikatnie zwijaj omlet, tak aby na koniec zamknąć wszystkie składniki w roladce.
 8. Połóż arkusz nori na brzegu maty, błyszczącą stroną do dołu. Posmaruj końcówkę nori wodą i doklej do niego jeszcze pół arkusza (po długości). Tak aby się wydłużył, nie poszerzył.
 9. Rozłóż ryż na nori tak aby z przodu pozostał margines bez ryżu.
 10. Rozsmaruj w 1/3 długości ryżu ścieżkę z wasabi.
 11. Na wasabi połóż wcześniej przygotowaną roladę.
 12. Przy pomocy maty zrób śmiałe pół obrotu nori i składnikami. Usuń puste przestrzenie i zmniejsz średnicę maka. Zwiń całość do końca.
 13. Tak przygotowane futomaki pokrój na 5 lub 6 kawałków.

Przepis: Paweł Krysiak , Gaweł Stefanowicz
Zdjęcie: Izabela Zielska

Tagged with:
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *