Filipińska bibingka – smakowita pamiątka z czasów kolonializmu
Filipiny są jednym z dwóch azjatyckich państw (obok Timoru Wschodniego), w których dominuje religia katolicka (aż 80% mieszkańców to katolicy). Jak wszyscy chrześcijanie, Filipińczycy świętują Boże Narodzenie przy suto zastawionym stole. Potrawą, której nie może na nim zabraknąć jest z całą pewnością kokosowa słodkość zwana Bibingka.
Aby odnaleźć korzenie Bibingki musimy przenieść się do Portugalii. To właśnie tam, w zaciszu domowego ogniska, panie domu, mieszając mąkę, cukier, sklarowane masło oraz mleko kokosowe przyrządzały ciasto puddingowe zwane Bibinca, znane także jako Bibik. Później, za sprawą portugalskich podróżników, tradycja wypiekania go dotarła aż do wybrzeży Goa, które było celem ich podboju. Tamtejsi mieszkańcy zachowali sposób pieczenia ciasta, używając specjalnych glinianych pieców, w których umieszczało się ciasto przykrywając je warstwami węgla (tradycyjnie było to aż 16 warstw). Bibinkę poznali także Filipińczycy i również rozsmakowali się w tym wyśmienitym deserze, zmieniając jednak nieco recepturę. Bibinca, znana na Filipinach jako Bibingka, jest wytwarzana z mąki ryżowej i polewana sklarowanym masłem z wiórkami kokosowymi, co nadaje jej jeszcze bardziej wykwintnego aromatu. Poniżej odkrywamy sekret tego puszystego, aksamitnego deseru.
Ilość porcji: 8-10 porcji
Czas przygotowania: 45 min
Składniki:
- 4 jajka
- 2 szklanki mleka kokosowego
- 1 szklanka cukru
- 1 / 4 filiżanki stopionej margaryny
- 2 szklanki mąki ryżowej
- 2 łyżki proszku do pieczenia
- 1 / 2 łyżeczki soli
- 1 / 4 szklanki śmietanki kokosowej
- 1 / 4 szklanki cukru do śmietanki
Wykonanie:
Jaja rozmąć w miseczce, wymieszaj z cukrem.
Połącz sól i mąkę, dodać do mieszanki jajecznej.
Dodaj stopioną margarynę, mleko kokosowe i proszek do pieczenia.
Wlej do liści bananów lub blaszanej formy. Piecz w piekarniku w 220 C.
Gdy ciasto będzie wpół upieczone (po ok. 10-15 min), wyjmij je z pieca. Wysmaruj górę ciasta mieszanką śmietanki kokosowej i cukru, piecz aż do uzyskania złocistej skorupki.
Posyp wiórkami kokosowymi i podawaj.
Tekst, przepis oraz zdjęcie: Anna Kalaji
- Baner Sb (2)
Szukaj wg. kuchni świata
KONTAKT
"Skład Bananów"
ul. Postępu 5
02-676 Warszawa
Godziny otwarcia:
Pn-Pt: 11-20
Sb: 11-16
tel.: 22 299 28 71
kom.: 660 976 792
e-mail: info@skladbananow.pl