fbpx

Już w 2016 roku przekroczyliśmy magiczną liczbę 100 zorganizowanych przez nas kursów sushi. Dziś próbując przypomnieć sobie ten wyjątkowy czas wyciągamy stare zdjęcia z dnia, kiedy to Gacek i Paweł przyrządzili przeszło 100 różnych rodzajów tej japońskiej potrawy!

O Futo maki piszą krótko. Po japońsku. Bez zbędnych tłumaczeń, prosto i zwięźle. Poniższy przepis dedykowany jest zatem tym z Was, którzy o sushi wiedzą już dość dużo, a podstawowe formy są w stanie wykonać bardzo dobrze.

kurs sushi warszawa

Maki znaczy po japońsku tyle co rolować lub roladka. Chu to średni, czyli „średnia” roladka, w Polsce jednak ten rodzaj maki nazywany jest błędnie Futo.

W Japonii Futo maki (futo = „gruby”), to rodzaj sushi o wyjątkowo dużej średnicy i aby je zrobić często musimy „przedłużyć” arkusz nori o połowę. Robimy to doklejając do krótszego boku dodatkowe pół arkusza, w ten sposób otrzymujemy pasek o długości 1,5 arkusza.

kurs sushi warszawa

Składniki:

Wykonanie:

Przygotuj ryż do sushi

Shitake pokrój w plasterki.

Ogórek dokładnie umyj, pokrój w cienkie paski, usuń koszyczki nasienne.

Łososia pokrój w cienkie paski.

Przygotuj ciasto na tamago, wylej na patelnię jedno warstwę i smaż z jednej strony.

Na stole lub drugiej macie połóż naleśnik tamago.

Na naleśnik połóż łososia i delikatnie go zawiń, następnie ogórka, pokrojonego grzybka, pasek kanopy, po każdym składniku delikatnie zwijaj omlet, tak aby na koniec zamknąć wszystkie składniki w roladce.

Połóż arkusz nori na brzegu maty, błyszczącą stroną do dołu. Posmaruj końcówkę nori wodą i doklej do niego jeszcze pół arkusza (po długości). Tak aby się wydłużył, nie poszerzył.

Rozłóż ryż na nori tak aby z przodu pozostał margines bez ryżu.

Rozsmaruj w 1/3 długości ryżu ścieżkę z wasabi.

Na wasabi połóż wcześniej przygotowaną roladę.

Przy pomocy maty zrób śmiałe pół obrotu nori i składnikami. Usuń puste przestrzenie i zmniejsz średnicę maka. Zwiń całość do końca.

Tak przygotowane futomaki pokrój na 5 lub 6 kawałków.

Przepis: Paweł Krysiak , Gaweł Stefanowicz
Zdjęcie: Izabela Zielska

Voucher na szkolenia sushi kupisz tutaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *