Idealny sernik, czyli sernikowe ABC
Sernik to król wśród ciast, bogactwo smaku, klasyk, który dostojnie króluje na naszych stołach. Żadna większa impreza nie może odbyć się bez tego ciasta. Jak więc go przygotować, by był elegancki, prezentował się pięknie, bez pęknięć, wybrzuszeń i innych niedoskonałości?
Sprawdź kilka ważnych wskazówek, by móc doskonalić swoje umiejętności i zachwycać gości idealnym sernikiem.
- Dobór składników i wysokiej jakości ser
Wybieraj naprawdę dobry, sprawdzony ser. Może być już gotowy zmielony, ale możesz go zmielić samodzielnie – trzykrotnie. Zdarza się, że serniki powstają na bazie dwóch rodzajów serów, tego białego i np. mascarpone czy też ricotty.
- Spód ciasta – robić czy nie?
Czy piec na kruchym spodzie, spodzie ciasteczkowym czy też bez? Tak naprawdę wszystko zależy od smaku, potrzeb i upodobań. Nie ma tu złotej rady albo jedynego przepisu.
- Mieszanie – czyli zbędę napowietrzanie sernika
Żeby sernik nie popękał, mieszasz go tak długo, ile potrzeba do połączenia składników. Nadmierne mieszanie może spowodować pękanie sernika podczas pieczenia.
- Sernik tradycyjny czy a la souffle?
No i jak podjąć decyzję? Sernik tradycyjny jest dość zbity po upieczeniu, a sufletowy będzie lekki i puszysty, wyrośnięty choć może popękać, unoszą go ubite na sztywno białka. W jednym i drugim przypadku zasada mieszania składników jest taka sama, tylko do połączenia, delikatnie. Różnią się oczywiście sposobem przygotowania a potem swoją formą, ale oba pieczesz uważnie, np. w kąpieli wodnej.
- Sernik prosty jak stół, czyli jak piec? O co chodzi z tą kąpielą?
Jeden z kluczowych elementów procesu. Dlaczego? Otóż sernik powinien piec się wolno, szczególnie jeśli Twoim celem jest niepopękany KRÓL. Najlepiej ustawić piekarnik na początek na 130C i podpiekać zwiększając temperaturę co 15 minut do 150C. Po tym czasie sernik może się piec około 1 godziny. Czas pieczenia kończymy studzeniem przez 20 minut w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, by następnie wyjąć sernik z piekarnika. Dlaczego tak? Otóż podczas tego działania sernik nie tylko gwałtownie się nie podnosi, ale i nie spala, rośnie stopniowo, zapieka się i nie opadnie podczas studzenia.
Kąpiel wodna to nic innego jak przygotowanie wrzątku w naczyniu żaroodpornym (takim które możesz wstawić do piekarnika) i umieszczenie go w piekarniku na cały czasy pieczenia sernika. Formę, w której pieczesz sernik możesz zanurzyć w kąpieli pod warunkiem, że ją dokładnie owiniesz folią aluminiową, by woda nie dostała się do sernika. Kąpiel wodna gwarantuje równomierne rośnięcie sernika, zabezpiecza go przed pękaniem.
Jeśli będzie pamiętać o powyższych zasadach, na pewno uda Ci się przygotować idealny, wyśmienity sernik. Życzę powodzenia i smacznego!
Autor: Kinga Filipowicz
Voucher na kurs cukierniczy z Kingą możesz kupić już teraz!
- Baner Sb (2)
Szukaj wg. kuchni świata
KONTAKT
"Skład Bananów"
ul. Postępu 5
02-676 Warszawa
Godziny otwarcia:
Pn-Pt: 11-20
Sb: 11-16
tel.: 22 299 28 71
kom.: 660 976 792
e-mail: info@skladbananow.pl