Jak uniknąć zakalca i przepis na najlepsze ciasto marchewkowe
Ciasta marchewkowe to typowe ciasta wilgotne w środku. Jeśli jednak, Twoje ciasto rośnie przez 20 minut, później pęka i surowe wylewa się na boki, a po wystudzeniu, zamiast perfekcyjnego, wilgotnego środka, prezentuje perfekcyjny zakalec, warto zastanowić się z czego może to wynikać.
Powodów może być kilka:
- Zbyt soczyste marchewki, które puściły za dużo soku, a ten wpłynął na konsystencję ciasta.
- Zaburzone proporcje ciasta np. więcej marchewki w stosunku do innych składników.
- Zbyt długie mieszanie ciasta spowodowało jego napowietrzenie i pękanie podczas pieczenia.
- Gotowe ciasto czekało aż piekarnik nabierze odpowiedniej temperatury. Proszek do pieczenia i soda aktywują się już podczas mieszania. Jeśli ciasto za długo stoi na blacie, potrzebne do pieczenia pęcherzyki gazu po prostu uciekają.
- Ciasto zostało wstawione do nieodpowiednio nagrzanego piekarnika. Piekarnik musi nagrzać się do temperatury 180°C. W przeciwnym razie pęcherzyki gazu ulatują i ciasto długo pozostaje płynne.
- Ciasto było za krótko pieczone.
- Nieodpowiednie wystudzenie ciasta – jeśli nie zapewnimy właściwych warunków studzenia, pomiędzy ciastem, papierem do pieczenia, a blachą zgromadzi się wilgoć, która, jeśli nie będzie miała ujścia, wróci do ciasta, co może skutkować zakalcem w jego dolnej części.
Z łatwością można zapobiec powyższym sytuacjom. Poniżej przedstawiam kilka sposobów na to, jak uniknąć zakalca w cieście marchewkowym:
- Jeśli używasz soczystych warzyw (marchewka, dynia) – zetrzyj je na tarce i odsącz na sitku (mrożone warzywa najpierw rozmroź i również odsącz) i dopiero potem dodaj do ciasta.
- Dokładnie przeczytaj przepis i stosuj się do podanych wskazówek. Pamiętaj, proporcje są ważne! Łyżka mąki mniej lub więcej może wpłynąć na całą konsystencję ciasta.
- Pamiętaj, składniki zawsze mieszaj krótko, tylko do połączenia się składników. Do tego celu użyj tylko łopatki, łyżki, nie miksera.
- Odpowiednio wcześnie (najlepiej już na początku przygotowywania ciasta) nagrzej piekarnik do 180°C. Wtedy ciasto nie będzie musiało czekać, aż piekarnik nabierze właściwej temperatury.
- Zastosuj starą, dobrą zasadę „patyczka”. Najlepiej drewnianym patyczkiem do szaszłyków, 5 minut przed końcem pieczenia, nakłuj ciasto. Sprawdź, czy patyczek nie jest obklejony ciastem. Jeśli jest czysty, ciasto jest upieczone.
- Sprawdź swój piekarnik. Niestety, często piekarniki mogą zawyżać bądź zaniżać rzeczywistą temperaturę pieczenia. Do sprawdzenia temperatury piekarnika, użyj specjalnego termometru do piekarników. Jeśli okaże się, że rzeczywista temperatura piekarnika jest niższa niż ta na liczniku, ustaw odpowiednio większą temperaturę.
- Do wystudzenia ciasta użyj specjalnej kratki do studzenia. Gorące ciasto wyjmij z piekarnika, lekko przestudź, następnie wyjmij z formy i wystudź na kratce.
Przepis na najlepsze ciasto marchewkowe
Wiesz już, jak uniknąć zakalca. Teraz czas na pieczenie. Poniżej podaję przepis na idealne ciasto marchewkowe w iście angielskim stylu, przełożone lekko słonym kremem z serka Philadelphia.
Składniki na ciasto:
- 120 g mąki pszennej
- 110 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- ¾ łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- ¼ łyżki mielonej gałki muszkatołowej
- ¼ łyżki mielonego ziela angielskiego
- ¼ łyżki mielonych goździków
- Szczypta soli
- 2 roztrzepane jaja
- 155 ml oleju roślinnego
- 250 g marchwi startej na grubych oczkach
- 100 g posiekanych orzechów włoskich (możesz je zamienić na inne orzechy)
Składniki na krem:
- 150 g naturalnego serka Philadelphia
- 45 g miękkiego masła (w temperaturze pokojowej)
- 1 łyżeczka cukru pudru
- Pół łyżeczki pasty waniliowej
Do dekoracji:
- orzechy, cynamon lub kakao
Wykonanie:
Jeśli używasz niemielonych przypraw, zmiel je na proszek w moździerzu lub młynku do kawy. Nagrzej piekarnik do 175°C. Okrągłą tortownicę o średnicy 20 cm wyłóż papierem do pieczenia (dół i boki). Mąkę przesiej. W misce połącz ze sobą wszystkie suche składniki (mąkę, cukier, sodę, proszek, przyprawy i sól). W osobnej misce wymieszaj roztrzepane jajka z olejem. Połącz zawartość obu naczyń, mieszaj krótko łyżką, tylko do połączenia się składników. Następnie, dodaj marchew i posiekane orzechy.
Gotowe ciasto przełóż do tortownicy i wyrównaj. Piecz około 40 minut. Po tym czasie, sprawdź drewnianym patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Upieczone ciasto wyjmij z piekarnika, przestudź. Wyjmij ciasto z formy i pozostaw na kratce do całkowitego wystudzenia.
Następnie przygotuj krem. Masło utrzyj z cukrem pudrem i wanilią na gładką, puszystą masę. W trzech turach dodawaj serek. Po każdej turze miksuj masę. Górę ciasta udekoruj kremem. Jeśli chcesz użyć kremu również do przełożenia środka, podwój ilość składników na krem.
Na koniec udekoruj ciasto orzechami, cynamonem lub kakao.
Tekst i przepis: Kinga Filipowicz
- Baner Sb (2)
Szukaj wg. kuchni świata
KONTAKT
"Skład Bananów"
ul. Postępu 5
02-676 Warszawa
Godziny otwarcia:
Pn-Pt: 11-20
Sb: 11-16
tel.: 22 299 28 71
kom.: 660 976 792
e-mail: info@skladbananow.pl