fbpx

Do Świąt pozostało już tylko kilka tygodni. Zapewne wielu z Was zaczęło planować wigilijne menu. Poza tradycyjnymi, polskimi potrawami jak pierogi, barszcz z uszkami czy makowiec, warto przygotować coś, co zaskoczy i zachwyci naszych bliskich? Aby pomóc Wam w wyborze nietuzinkowych, świątecznych dań, od dziś umieszczać będziemy smakowite przepisy naszych trenerów. Będzie coś hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, a nawet meksykańskiego. Mamy nadzieję, że ich pomysły zainspirują waszego kulinarnego ducha i pozwolą Wam na nowo okryć smaki świąt.

Dziś prezentujemy bałkański przepis na baklavę autorstwa Petara Simić. Choć baklava jedzona jest na codzień, doskonale wpasuje się w aromaty bożonarodzeniowych dań.  

Pierwszymi twórcami baklavy byli starożytni Asyryjczycy w VIII w. p.n.e. Pierwszą baklavę przyrządzano tak, że pomiędzy warstwy cienkiego chlebowego ciasta wkładano siekane orzechy, pistacje i miód, po czym pieczono ją w prymitywnych piecach. Baklava, aż do XIX w. była potrawą dla bogaczy. Od III w. n.e. baklava pieczona była również w Grecji i krajach pod greckimi wpływami. Przepisy na baklavę zmieniają się, gdy tylko przejeżdżamy granicę jakiegoś państwa. Każdy kraj ma swoje sekrety. Znane są przepisy na baklavę z dodatkiem cynamonu, z wodą różaną i kardamonem, ale przepis na serbską baklavę jest autentyczny i bardzo prosty. Nie można jej jeść od razu po upieczenia. Baklava im starsza, tym lepsza.

Aby baklava była naprawdę idealna, ważne jest wszystko – ilość orzechów, gęstość syropu, grubość ciasta i ilość jego warstw…Między warstwami ciasta umieszczane są: pistacje, orzechy laskowe, orzechy włoskie, migdały lub sezam, wszystko to zgodnie z zasadami regionalnej kuchni.

Baklava przyciąga amatorów słodkości nie tylko smakiem, ale również ładnym wyglądem. Zapieczona na złoty kolor, pokrojona w ciekawy sposób, błyszcząca na wierzchu…a kiedy dodatkowo pokrojona jest w taki sposób, aby każdy kawałek był „jednym kęsem”…czegóż chcieć więcej?

Spróbujcie sami…

Baklava 

baklava

Składniki na 1 dużą blachę:

Wykonanie:

Zagotuj 0,5 kg cukru w 1 l wody z dodatkiem cytryny pokrojonej w plastry i sokiem z pomarańczy.

Gotuj ok. 10 minut, dopóki nie przyjmie konsystencji delikatnego syropu.

Odłóż na bok do schłodzenia.

W międzyczasie warstwę ciasta filo ułożoną na blaszce posmaruj niewielką ilością oleju, połóż na niej drugą warstwę, a następnie posyp zmielonymi orzechami i startą skórką z pomarańczy (czynność powtarzaj do wykorzystania ciasta i orzechów). Ostatnią warstwą ma być ciasto.

Przed pieczeniem baklawę pokrój na porcje (romby, trójkąty…), polaej obficie rozgrzanym olejem. Na każdym kawałku połóż plasterek cytryny z wcześniej przygotowanego syropu.

Piecz 30-40 minut w temp. 180°C.

Po upieczeniu zalej baklawę wystudzonym syropem.

Tekst oraz przepis: Petar Simić

Voucher na szkolenia kuchni bałkańskiej z Petarem kupisz tutaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *