Tapenade (z prowansalskiego „tapena” – kapary) to pasta  której głównymi składnikami są oliwki, kapary oraz oliwa. W zależności od wersji, obok nich mogą znaleźć się filety anchois, suszone pomidory, czosnek, bakłażan, cytrynę, ser, tuńczyk czy nawet brandy.

Pasty na bazie oliwek od wieków używane są w kuchniach śródziemnomorskich, takich jak włoska, francuska, grecka czy hiszpańska. Nierzadko usłyszymy wiele sporów na temat tego, kto był pomysłodawcą tej doskonałej przekąski. Dotychczas najstarszy przepis „Olivarum conditurae” znaleziono w rzymskiej księdze z I w.n.e. Wielu opracowanie jej ostatecznej formy przypisuje jednak żyjącemu w XIX w. szefowi kuchni o imieniu Meynier z restauracji  la Maison Dorée w Marsylii. Stąd też powszechnie tapenade uważane jest za specjał kuchni francuskiej, a dokładniej prowansalskiej.

Nasz trener kuchni francuskiej – David Gaboriaud opracował dla Was przepis na tapenade, sprawdzony również przeze mnie podczas jego Warsztatów Kulinarnych. Co tu dużo mówić – jak dla mnie palce lizać.

Zapraszam do wypróbowania!

Redaktor Naczelny
Anna Kalaji

Ilość porcji: 200 g
Czas przygotowania: 5 minTapenade - prowansalska pasta z oliwek i anchois

Składniki:

Sposób przygotowania:

    1. Przygotuj podstawowe składniki: oliwki, czosnek oraz anchois drobno posiekaj, oberwij listki ziół i wyrzuć łodyżki.
    2. Wszystkie składniki oprócz oliwy utrzyj w moździerzu (możesz także zblendować wszystkie składniki, lecz ucierane smakują lepiej).
    3. Bardzo powoli, cały czas ucierając wlewaj oliwę, aż wszystkie składniki utworzą jednolitą pastę. Ewentualnie dopraw do smaku solą lub pieprzem i gotowe!

Z czym podawać:

Tapenade to doskonały dodatek do chleba, grzanek, tostów czy krakersów a także jako składnik dressingów do sałat lub dań głównych np. mięs.

Przepis: David Gaboriaud

Tagged with:
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *