fbpx

Nazwa dania pochodzi od dwóch koreańskich słów “Jap” – wymieszaj ; “chae” – warzywa; oryginalnie danie składało się z samych warzyw, dopiero później dodano do niego oryginalny makaron dangmyeon, czyli makaron ze skrobi słodkich ziemniaków; dodawanie mięsa do japchae jest stosunkowo nowym zwyczajem, gdyż wcześniej, zgodnie z buddyjską religią, ubój na mięso oraz jego spożywanie były zakazane.

PRZEPIS NA JAPCHAE WARZYWNO-GRZYBOWE

Ilość: 6-8 porcji

Składniki suche:

Składniki świeże:

  • Opakowanie grzybów buna
  • Żółta papryka  
  • Czerwona papryka  
  • Zielona papryka  
  • 300g świeżego szpinaku 
  • Pęczek dymki 
  • Dwie marchewki 
  • 500g boczniaków 
  • 2 ząbki lub więcej czosnku 

Przygotowanie:

Do dzieła! Gotujemy wodę w garnku, wrzucamy makaron i gotujemy 8-10 minut. Następnie przelewamy na sitku zimną wodą, by się nie skleił. Grzyby shitake zalewamy wrzątkiem. 

W międzyczasie przygotowujemy wszystkie warzywa – paprykę i marchew kroimy na cienkie paseczki, szpinak myjemy i odcedzamy na sitku, cebulę od dymki kroimy na ćwiartki, szczypior na długie około 2-3 centymetrowe paski, czosnek siekamy drobno lub przeciskamy przez wyciskarkę do czosnku. Grzyby bun oddzielamy od grzybni, tak by zostały pojedyncze grzybki, a boczniaki szarpiemy na mniejsze kawałki. Grzyby shitake odcedzamy i kroimy na plasterki, jeżeli trzonki pozostały twarde, odrzucamy je.

Sezam podprażamy na suchej patelni i odkładamy do miseczki. 

Na woku lub dużej patelni rozgrzewamy trochę oleju i kolejno smażymy warzywa. Zaczynamy od grzybów buna, które smażymy bardzo krótko, wlewamy odrobinę sosu sojowego, przekładamy na talerz i odkładamy na bok. Następnie krótko i małymi porcjami smażymy pozostałe składniki, tak, by warzywa pozostały jędrne, ale nie surowe. Każdą partię usmażonych warzyw przerzucamy do dużego garnka.

Na koniec na patelni blanszujemy szpinak w odrobinie wody. Szpinak wyjmujemy (np. łyżką durszlakową), pozostawiając wodę w patelni. Na patelnię z wodą po szpinaku wrzucamy makaron i składniki sosu. Mieszamy delikatnie do momentu, gdy cały makaron pokryje się sosem. Wtedy wyłączamy gaz i mieszamy dokładnie ze wszystkimi warzywami. Próbujemy i ewentualnie doprawiamy do smaku, sos powinien być pysznym balansem smaku słodkiego i słonego! Jeśli smak nam odpowiada, nakładamy porcję na talerze lub miski, na makaronie układamy dodatkowo grzyby buna i posypujemy podprażonym wcześniej sezamem i zjadamy 😊  

Tekst i przepis: Wiktoria Andrychowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *